Zawiasy regulowane lub toczone
Furtka to element ogrodzenia wykorzystywany, aby zachować komunikację i wygodę przy wychodzeniu i wchodzeniu na posesję. Z racji tego, że używa się jej często, należy dobierać elementy mechaniczne tak, aby były to trwałe i solidne rozwiązania. Podczas prac montażowych należy uwzględnić wagę furtki oraz materiał, z jakiego ją wykonano. Głównym elementem odpowiedzialnym za wygodę użytkowania wejścia są zawiasy do furtki takie jak zawiasy regulowane lub toczone. To one przejmują na siebie wszystkie siły występujące przy obrocie skrzydła furtki zawieszonego na trzpieniach mocujących. W zależności od surowca budowlanego z jakiego wykonane są słupki ogrodzeniowe, zawiasy wmurowuje się lub przykręca za pomocą kołków montażowych. Należy dopilnować odpowiedniej kolejności prowadzonych prac przez wykonawców. Najbardziej popularne są zawiasy toczone łączące trwałość oraz niskie opory podczas użytkownika.
Furtka metalowa a zawiasy
Metalowe furtki charakteryzują się dużą sztywnością przy jednocześnie dużej masie. Podczas użytkowania oraz zmiany warunków atmosferycznych mogą wymagać zabiegów poziomujących furtkę względem słupków. Służą do tego zawiasy regulowane. Gwintowany trzpień wyposażony w zawleczkę ułatwia zmianę położenia furtki tak, aby dopasować ją do otworów, w których znajduje się gniazdo na język zamka.
Furtka drewniana
Trudniejszym zadaniem jest wykonanie zawiasów dla drewnianych elementów ogrodzenia takich jak furtki i bramy. Zwiększenie sztywności konstrukcji takiej furtki najlepiej wykonać przez zastosowanie zawiasów pasowych, które często zdobi się poprzez elementy kute. W tym wypadku zawias oprócz funkcji mechanicznych zapewnia również dodatkowe mocowanie elementów drewnianych w jednej płaszczyźnie. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zawiasów regulowanych wraz z metalową ramą nośną, na której umieszczane są deski. Taka furtka będzie trwała, a jednocześnie łatwa w konserwacji i regulacji. Metalowa rama to miejsce do zamontowania elementów takich jak zamek i klamka. Podzespoły te umieszcza się wewnątrz profilu metalowego i skręca wkrętami montażowymi.