tralki metalowe

Tralki metalowe w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Tralki metalowe o szerokim zastosowaniu

Tralki metalowe są elementem, który współtworzy wiele konstrukcji. Generalnie ich główną rolą jest zabezpieczenie użytkownika przed przypadkowym wypadnięciem poza balustradę. To też bariera dla potencjalnie niechcianych gości przechodzących przez ogrodzenie posesji. Tralki do balustrad chronią i zdobią jednocześnie. Jednak sposobów ich wykorzystania w przestrzeni przydomowej jest o wiele więcej.

Kształtowanie przestrzeni ogrodowej za pomocą metalu

Pierwszym i najbardziej powszechnym sposobem na zastosowanie tralek jest oczywiście ogrodzenie posesji. Jest to bowiem doskonały materiał na eleganckie i trwałe ogrodzenie. Szczególnie, że tralki metalowe są dostępne w najróżniejszych stylach – od zupełnie prostych, aż po bogato zdobione. Dzięki temu można dostosować je do charakteru ogrodu i stworzyć spójną całość.

Balkony i tarasy, to kolejne po ogrodzeniach, elementy potrzebujące tralek. Bezpieczna balustrada balkonowa lub tarasowa nie obejdzie się bez tralek.

Często w ogrodach zlokalizowane są pergole z metalowymi tralkami. Taka konstrukcja z powodzeniem stworzy malowniczy kąt w ogrodzie, gdzie można schronić się przed słońcem i cieszyć pięknem przyrody. W tym przypadku tralki stanowią element konstrukcyjny, a także wsparcie dla roślin pnących.

Bramki i furtki, to elementy bardzo potrzebne w przestrzeniach ogrodowych. Również one posiadają najczęściej tralki z metalu. Furtki stanowią nie tylko wejście na posesję. Mogą też oddzielać poszczególne sekcje ogrodu. Często bronią dostępu zwierzętom domowym do ogródka warzywnego lub chronią kwiaty przed zadeptaniem przez psa. Mimo swojej bardzo konkretnej funkcji, dzięki tralkom również zdobią przestrzeń ogrodu. Wystarczy wyposażyć je w zawias toczony bądź regulowany i niewielki rygiel.

Ciekawym pomysłem na wydzielenie stref ogrodowych, poza furtkami, są ozdobne panele. Również one zawierają w swojej konstrukcji tralki. Tworzą przytulne zakątki i wyznaczają ścieżki. Mogą też posłużyć jako wsparcie dla roślin, które tego potrzebują.

Półprodukty dla metaloplastyków

Niepozorne tralki balkonowe, to świetne półprodukty, po które chętnie sięgają metaloplastycy. Tworzą z nich większe konstrukcje, które wypełniają przestrzeń wokół domu. Powstają z nich między innymi efektowne podpory do roślin. Takie stabilne wsparcie dla pnączy i innych roślin ogrodowych jest potrzebne w każdym ogrodzie.

Proste i bardziej zdobne tralki mogą stać się podstawą do stworzenia unikatowych rzeźb i instalacji ogrodowych. Do ich wykończenia mogą też posłużyć róże kute i inne kwiaty oraz liście metalowe.